Корисні статті

Як правильно приготувати чай

Для приготування ароматного чаю слід знати деякі правила. Але про них ми розповімо пізніше. Радимо вам зануритися з головою в чарівний світ чаю і трав. Як правильно приготувати чай? Приготування чаю, стародавнього напою, що бадьорить, це не просто збірка правил і дотримання десятка методичних вказівок з кулінарної збірки. Це таїнство, що зачаровує обряд, який дістався нам від предків.

Що тобі знадобиться

1) Для початку потрібно запастися керамічною ємністю для заварювання чаю, недоступною для проникнення променів світла. Дана посудина повинна призначатися тільки для приготування чаю і більше ні для чого! Перед приготуванням ємність споліскують окропом.

2) Для приготування чаю вода з-під крана не годиться. Фільтрована теж не підійде, смак і аромат чаю буде зіпсований і твій статус кулінарної знахарки теж. То яку водичку краще використовувати? Краще використовувати природну воду з ключів, джерел, артезіанських джерел і так далі.

Феофанівська вода не має сторонніх присмаків, доносить до споживача природну силу мінералів і вітамінів, є оптимальним варіантом для чаю. Видобувається зі свердловини глибиною 260 метрів, яка розташовується в екологічно чистому районі Києва, с. Новосілки, поблизу Феофанії, історично цілющих місць. Вода на виробництві проходить додаткове, високотехнологічне обережне очищення, яке дозволяє запобігти появі і розмноженню бактерій в рідини. При цьому зберігаються корисні властивості Феофанівської води. Тому не тільки чай, але і приготовані страви неймовірно смачні і корисні.

3) Заварка – основний компонент при приготуванні чаю. Але тут на смак і колір товаришів немає. Одним людям подобається фруктовий чай, іншим – трав’яний, треті вважають за краще квітковий, а більшості – традиційний чорний чай. Добру заварку має крупнолистовой чай, без яскраво вираженого насиченого запаху.  

4) Не нехтуйте душевним напоєм чаєм, не пийте його з пластмасових стаканів або важких громіздких глиняних кухлів. Краще заведіть собі окремий чайний сервіз з порцеляни.

Як правильно приготувати чай

Стандартні правила заварювання чаю такі:

1) Для початку, в прогріту посудину для заварювання чаю, покладіть заварку. На порцію кладуть 1 – 1,5 чайної ложечки заварки, враховуючи сорт чаю.

2) Після, не доводячи природну воду до повного закипання (це за хвилинку до того, як вода завирує), залийте заварку цією водою (200-250 мілілітрів).

Якщо ви великий любитель чайних церемоній, краще заведіть собі на кухні кулер для води. Цей пристрій подає воду, нагріту до 93 градусів Цельсія, спеціально, щоб збереглися її корисні властивості.

На сайті компанії в інтернет-магазині продаються моделі кулерів для води, що відрізняються як за ціною, так і по функціональності. Крім того, для покупця надається подарунок.

3) Тепер слід щільно прикрити посудину з заваркою так, щоб ні повітря, ні світло туди не потрапляли. Якщо у вас прозорий чайник для заварювання, радимо накривати його темною щільною тканиною, або ж придбати інший зразок.

4) Через п’ять хвилин (не менш), чай розливають в фарфорові чашки.

Кілька рецептів чаю, які слід спробувати

1. Англійський чай

Для приготування знадобляться: молоко і чорний міцний чай .

В підігріті чашки налити молоко (в пропорції 1/3), після додати міцний настій чорного чаю (в пропорції 2/3 чашки).

Дотримуйтесь послідовності приготування за рецептом, щоб напій набув особливого шарму і аромату. Даний чай допоможе легко засвоїти молоко, що корисно людям з недоліком кальцію (дітям, вагітним і людям похилого віку).

Цей чай підійде для людей, які страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

2. Глінтвейн

Чайний глінтвейн – не просто напій, а свято. Він призначається для урочистостей і веселощів. Простий в приготуванні, а по підбадьорливій дії перевершить портвейн. 

  • Для приготування знадобляться: одна ложечка чорного чайного міцного настою (потрібно взяти п’ять чайних ложок найкращої і дорогої заварки, таку, яку тільки можете собі дозволити), близько трьохсот грамів яблучного свіжовичавленого соку (без м’якоті), і стільки ж виноградного соку (можна взяти і абрикосовий, але теж, бажано, без м’якоті), один повний стакан цукру, 100 грамів рому. 
  • Візьміть емальовану ємність. Змішайте в ній обрані тобою соки. 
  • Всипте цукор, перемішайте все до тих пір, поки він не розчиниться. 
  • Після влийте настій заварки (вливайте чайну настоянку в соки, а не навпаки), ще раз перемішайте. 
  • Щільно прикрийте кришкою, поставте на слабкий вогонь, періодично помішуйте вміст.
  • Через тридцять хвилин зніміть (рідина не повинна дійти до повного кипіння).
  • Завершальний етап – влийте ром (можна коньяк). 

Такий напій не тільки порадує ваших гостей на свято, але і допоможе відновитися після захворювань або сильної фізичної втоми.

3. Чай-пунш по-китайськи

Чай-пунш по-китайськи зачарує вас своєю магією, підігріє душу, поліпшить настрій і сподобається, без винятку, всій родині. 

Для приготування знадобляться:

  • 2,5 лимона середніх розмірів,
  • 2 апельсина,
  • ¼ літра коньяку,
  • ¼ літра рому,
  • 2 ложечки заварки,
  • 0,5 л окропу,
  • 150 г меду. 

– У спеціально відведену посудину залийте коньяк.

– Після очистіть фрукти, видавіть сік лимонів і апельсинів в коньяк.

– Візьміть цедру половини лимона і шкірку половини апельсина, наріжте дрібними шматочками.

– Отримане змішайте, дайте настоятися 5 годин.

– Потім, у вміст залийте гарячий заварений чай, все процідіть.

– Додайте ром, мед, знову розмішайте.

Зважте, що зловживати таким напоєм у великих кількостях не варто. Насолоджуйтесь маленькими порціями.

Не забудьте про прянощі

Будь-який чай здатний зігріти страву, якщо додати в нього прянощі . Заварюючи чорний чай, не забудьте підкинути в нього трохи гвоздики, шматочок кориці, жасмину, ванільного цукру або лимончика.

Приємного чаювання! Сподіваємося, що поради вам допомогли.

Ознайомлююча стаття «Цікаво, що таке дистильована вода» рекомендуємо прочитати, щоб дізнатися про широку сферу застосування технічної дистильованої води.

Залишити відповідь